top of page

        ISI POMPASI

      Isı Pompaları genel olarak doğal gazın olmadığı daha çok şehirden uzak alanlarda tercih edilir . Bir evi yerden ısıtma veya radyatör ile  ısıtmak için bir ısıtma kaynağı gereklidir bu kaynak kombi , kömürlü kazan , mazotlu kazan , ısı pompası olabilir .

       Kombi doğalgaz ile çalışır ve doğalgazın metreküp fiyatı uygun olduğu için düşük bir doğalgaz faturası ödersiniz . Aynı evi doğalgaz yerine  elektrikli kombi ile ısıtmak isterseniz gelen elektrik faturası doğalgaz faturasının yaklaşık 4 katı kadar olacaktır.  ( Sayfanın alt kısmında çizelgede detaylı şekilde anlatılmıştır )

        Doğalgazın olmadığı yerleşim yerlerinde , yakıt sarfiyatı ve faturayı azaltmak için Kömürlü Kazan veya Isı Pompası kullanılır . Kömürlü kazan kullanım açısından , performans açısından ve teknoloji açısından yeterli değildir ve genel olarak problemler çıkartır. Biz sistemin sağlıklı ve doğru çalışması için , düşük elektrik sarfiyatı için Isı Pompasını tercih ederiz .           

       Isı Pompaları elektrik ile çalışır ve elektrik faturanız doğalgaz faturası ile yakın tutarda gelir bazı durumlarda doğalgazdan ucuz olur . Fakat Isı Pompalarının fiyatları biraz yüksektir , buna rağmen elektrik ile  kıyaslayacak olursak Isı pompalarına ödenen para 2 - 4 sene arasında geri öder . Elektrikli Kombi veya Klima ile ısınınca 800 TL gelen elektrik faturası Isı pompası ile 200 TL olur .

       Peki niçin Isı Pompaları aynı ısıyı üretmesine rağmen daha az elektrik harcar .Bunun sebebi ısı pompalarının ısı üretmek yerine ısı transferi yapmasından kaynaklanır . Yani elektrikli kombiler elektriği kullanarak ısı elde ederken Isı Pompaları dışarıdaki soğuk havadan evin içine ısı tranferi yaparak ısı elde eder yani elektriği araç olarak kullanır . Isı Pompalarının özelliği soğuktan sıcağa ısı transferi yapmalarıdır bunu basit olarak anlatmamız gerekirse ; elimizde  7 C ve 5 C olan iki su bardağı arasında ısı pompası kullandığımız anda , ısı pompası 5 C olan sudan 2 C alarak 3 C ye düşürür bu ısıyı 7 C olan suyu 9 C yapmak için kullanır , yani elektriği ısı üretmek için değil ısıyı taşımak için kullanır . Isı Pompaları için dışarıdaki havada sınırsız bir kaynak vardır , çünkü ne kadar istersek isteyelim dışarıdaki havanın sıcaklığını kendi isteğimizle düşüremeyiz . Kış boyunca hava kaynaklı ısı pompaları dışarıdaki havadan içerideki ısıtma sistemine yaklaşık 50 C ısı taşıyarak evi ısıtır.

       Isı pompaları ısı tranferi yaparken kaynak olarak hava , su ve toprağı kullanabilir . Hava kaynaklı ısı pompaları dışarıdaki havadan ısı alırken , su kaynaklı ısı pompaları denizden veya yeraltı sularından ısı alır ,  toprak kaynaklı ısı pompalarında ise toprağın altına döşenen ısı taşıyıcılar topraktaki ısıyı tranfer ederek ısıtma yapar. Biz kullanım ve pratiklik açısından hava kaynaklı ısı pompalarını kullanmanızı öneriyoruz . Montajı kolay kullanışlı , pratik ve verimli olurlar. 

        Isı Pompalarında dikkat edilmesi gereken nokta dışarıdaki hava sıcaklığıdır . Çoğu Isı Pompası - 15 C nin altında çalışmaz , bu yüzden ısı pompası alırken evinizin bulunduğu yerdeki dış hava sıcaklığına dikkat etmeniz gerekir. Genel olarak Ege ve Akdeniz gibi sıcak bölgelerde sorunsuz ve yüksek verimle çalışan ısı pompaları iç bölgelerde anadoluda düşük verimle çalışabilmektedir.

         Isı Pompası alırken evinizdeki ısıtma tesisatını dikkatli şekilde incelemeniz gerekmektedir .Çünkü ısı pompalarının büyük bir çoğunluğu en fazla 55 C 'ye kadar suyu ısıtabilmektedir . Optimum 45 C sıcaklıkta su ile çalışan yerden ısıtma sistemi ısı pompaları için ideal iken 70 C 'lere varan ısı ihtiyacı ile radyatör - petek sistemleri için  risk oluşturmaktadır .

         Radyatörlü bir evde Isı Pompası kullanırken MUTLAKA uzman bir firma ile çalışınız , mühendislere danışınız . 

         Radyatörlü bir evde ısı pompası kullanırken radyatörlerin daha uzun veya fazla kullanılması gerekir ve hesap yapılırken radyatörün 50 C 'de verdiği ısı değerini göz önüne almanız gerekmektedir . Diğer bir yol ise radyatörlü sistemler için yapılan ısı pompalarını kullanmaktır  bu çift çevrimli ısı pompaları ilk çevrimde suyu 50 C ye çıkarırken ikinci çevrimde 80 C lere çıkarabilir bu şekilde daha doğru bir verim elde edebilirsiniz.

        

  • Wix Facebook page
bottom of page